V rámci projektu Projekt RadonGPS bolo uskutočnené meranie radónu občianskym združením NatuRadon, na sprístupnenej drevostavbe v okolí Zvolena, za účasti študentov stavebného odboru Spojenej strednej školy Kremnička - ako budúcich stavebných profesionálov.
V spojitosti s týmto meraním a z dôvodu úzkeho vzťahu tesnosti budovy a koncentrácie radónu sa projektu zúčastnil aj Ing. Pavol Sedlák, PhD. z Technickej Univerzity vo Zvolene, ktorý vykonal vzorové testovanie tesnosti domu pomocou Blower-Door testu.
Počas ukážky študentom názorne vysvetlil princípy pohybu vzduchu cez obálku budovy, spôsoby detekcie, a možných opráv – hlavne citlivých prestupov inštalácií v podlahe domu, ktoré prienik radónu do interiéru najviac ovplyvňujú.
Keďže radón je rádioaktívny inertný plyn so škodlivými účinkami na ľudské zdravie, ktorý môže prenikať z podložia do budov, je potrebné v opodstatnenych pripadoch venovať spomínaným detailom zvýšenú pozornosť. Prítomnosť radónu v interiéri však významne ovplyvňujú aj vzťahy miestnej geológie – napr. obsahu uránu a priepustnosti podložných hornín a pôd. Hoci je radón bezfarebný a bez zápachu, jeho prítomnosť sa dá merať pomocou jeho rádioaktivity.
Projekt RadonGPS je projekt občianskej vedy s tematikou ochrany pred radónom, zabezpečovaný OZ NatuRadon.
Pavol Sedlák pracuje ako pedagogický pracovník na Katedre drevostavieb, Drevárskej Fakulty TU Zvolen. Venuje sa dreveným konštrukciám a praktickej stavebnej fyzike drevostavieb.
© Foto: František Ďurec, Pavol Sedlák